Masové médiá a politika

Autor: Michaela Luxová | 21.2.2015 o 18:55 | Karma článku: 2,29 | Prečítané:  425x

Aby sa mohol organizmus spoločnosti udržať, vytvárať nevyhnutné podmienky koordinácie svojej činnosti, predpoklady plynulej adaptácie jednotlivca, záujmových skupín na prírodné, kultúrne, spoločenské prostredie, nariešenie nevyhnutných problémov spätých s jej materiálnou, kultúrnou a politickou existenciou musí získať určité minimum informácií. Na to, aby občan  mohol zaujať svoje miesto v spoločnosti musí prijať nevyhnutné množstvo informácií, ktoré spoločnosť produkuje. Šírenie týchto informácií sprostredkúvajú v novodobej priemyselnej vyspelej spoločnosti rôzne prostriedky, medzi nimi rozsahom pôsobnosti jedny z najmasovejších prostriedkov – tlač, rozhlas, televízia, spravodajský film, satelitný prenos, internet a nové médiá. ( Darmo J. : Žurnalistika a spoločnosť, Bratislava: Novinársky študijný ústav, 1996, str. 285)

Ako vlastne súvisia masové médiá s politikou? A čo sú vlastne masové médiá? Na túto otázku nájdeme veľa definícii, je však ťažké povedať, ktorá je tá správna. Jednou z nich je, že masové médiá sú to, čo vytvára a zároveň popisuje komunikáciu medzi samotným médiom a divákom. Masové médiá vysielajú posolstvá rôzneho druhu k publiku, teda k nám. Čo sa týka vzťahu politiky a samotných médií musíme spomenúť to, že základom vytvárania tejto komunikácie sme my ľudia. Politici vedia svoje názory sprostredkovať  pomocou médií tak, že my sa dozvedáme to, čo chcú oni. V tejto komunikácii medzi nami ako publikom, politikou a médiami nastáva veľký problém. My sa informácie dozvedáme, ale o našej reakcii politici môžu vedieť len ťažko.      

Šírenie týchto informácií sprostredkúvajú v novodobej priemyselnej vyspelej spoločnosti rôzne prostriedky, medzi nimi rozsahom pôsobnosti jedny z najmasovejších prostriedkov – tlač, rozhlas, televízia, spravodajský film, satelitný prenos, internet a nové médiá. ( Darmo J. : Žurnalistika a spoločnosť, Bratislava: Novinársky študijný ústav, 1996, str. 285)    

Médiá sa nevyhnutne spájajú s prevládajúcou politikou a ekonomickou silou. Je však zrejmé, že médiá majú svoju ekonomickú cenu a hodnotu, sú predmetom boja o ovládnutie a sprístupnenie. Po druhé sú objektom politickej, ekonomickej, a zákonnej regulácie. A po tretie nemôžeme prehliadnuť, že sú veľmi často používané za účinné nástroje moci a potenciálnej schopnosti uplatňovať najrôznejšími spôsobmi svoj vplyv. Po štvrté moc masových médií je dostupná veľmi nerovnomerne. (McQUIAL, D: Úvod do teórie masové komunikace, Portál, Praha 2007, 447 s, str.98)              

Každému z nás je už dobre známe, že z masových médií  majú politický význam najmä médiá novinárskej komunikácie. Šíria aktuálne informácie, lebo ich úlohou je oboznámiť  spoločnosť o aktuálnom dianí vo svete alebo na Slovensku.

Vzťah médií o politickom rozhodovaní v súčasnosti nemôžeme oddeliť od verejného záujmu. Spoločenskou funkciou novinárstva je informovať verejnosť o aktuálnom dianí.

            V najvšeobecnejšej rovine je spojivom medzi médiami a spoločnosťou, menovite medzi médiami a politikou, aktuálna informácia prenášaná prostriedkami masovej (novinárskej) komunikácie, ktorej však rozličné spoločenské vrstvy v rozličných obdobiach prisudzujú politický náboj rozličného vyznenia.

Aký je však v dnešnej dobe vzťah masových médií k politike? Ako to všetko vníma spoločnosť? Zaujíma ich to vôbec? Kde stoja a akú mienku vytvárajú ľuďom – voličom. Pomaly sa všetko tvorí prostredníctvom médií. Tak ako aj mienka o politike, či politických stranách. Politici sa snažia vytvárať dobré meno a upozorňovať na seba práve prostredníctvom médií.         

Lídri politických strán chcú byť čo najviac prezentovaní  a taktiež vynakladajú úsilie na to, aby boli medializovaní.           

Ich úlohou je priblížiť sa svojim voličom. Vystupujú v rôznych politických diskusiách. Pred voľbami zas prezentujú svoje kampane a snažia si privábiť voličov. V televízii vystupujú atraktívne aby vzbudzovali rešpekt a spoľahlivosť vykonať svoje sľuby. V rozhlase prejavujú svoje rečnícke nadanie a príjemný tón hlasu. V novinách si o nich môžeme prečítať v interview, alebo aj správy, ktoré sa ich týkajú. Vystupujú taktiež aj v nových médiách. Vynakladajú obrovské peniaze na predvolebné kampane. Všade navôkol môžeme vidieť bilboardy a letáky nám známych tvárí. Na internete nájdeme diskusie, webové stránky alebo politickú poštu, kde nám priamo odpovedajú na naše otázky. Každá strana si vytvára svoje vlastné cieľové skupiny a na základe toho si pozývajú mediálne známych ľudí na ich propagáciu strany (herci, hudobné skupiny) . 

U politikov sa všeobecne pripúšťa snaha o istú manipuláciu s verejnou mienkou prostredníctvom médií, predsa vidíme v mnoho rozvrstvenom systéme informovania verejnosti menšie možnosti pre túto manipuláciu. (Krno, S. Mešťan P: Symbióza médií a politiky, Zborník zo seminára s medzinárodnou účasťou, Bratislava 2008, str.117)

 Udalosti o ktorých informujú médiá sú často len následkom radu predchádzajúcich mediálnych správ.            

            O politike počujeme, či chceme alebo nie každý deň. Politika sa stala hlavnou súčasťou televíznych novín. My však o nej len počúvame, ale vedia politici, čo si my, obyčajní ľudia myslíme? Verejnosť však nemá ako politikom reagovať na ich názory.     V televízii nájdeme mnoho demokratických diskusií, kde môžeme vidieť mnoho výmen názorov a politici sa tak vedie nie raz pohádať do nepríčetnosti.               

            Redaktor vie ledva reagovať. Vďaka týmto výmenám, tieto demokratické diskusie nám vedia priniesť zábavu. Médiá však aj napriek tomu nie sú správnym orgánom demokracie.

Politika a médiá idú ruka v ruke. Politici potrebujú média na medializovanie a hlavne na to, aby si mohli udržať moc. Bez nich by sa v dnešnej dobe, len ťažko zaobišli. Na druhej strane úlohou médií je prinášanie informácii. Redaktori, moderátori, novinári a všetci účastníci mediálnej sféry by preto mali byť objektívni a nestranní. Je zaujímavé, prečo potom niektorí moderátori vstúpili do strán. A tu si môžeme položiť otázku. Boli naozaj stále takí objektívni? Každý pracovník v médiách môže vstúpiť do politiky ak to naozaj chce, ale v tom prípade musí ukončiť svoje pôsobenie v mediálnej sfére.     

Záver

 Politika išla ruka v ruke už od samotného začiatku vzniku médií.. Vznik politických strán to ešte viac prehĺbil, pretože prostredníctvom nich sa môžu prezentovať špecifické záujmy spoločenských skupín. Už Gutenbergové vydanie biblie bolo pre politikov. V minulosti rečníci vystupovali na verejných zhromaždeniach a prezentovali svoje názory. Tak teraz politici prezentujú seba a svoje zámery v médiách. Politika musí bojovať o svoje miesto v médiách a médiá musia bojovať o politickú situáciu, ktorá ľudí zaujíma.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Život po 65 nekončí. Sex často áno

Božíčku, to bolo včera niečo. Veta, ktorá vyvolá úsmev na tvári. Kým nezistíte, že ju povedal 70-ročný pár.

KOMENTÁRE

Po sneme: nejde o reštart, ale o štukatérske práce

Cesta Smeru už nie je treťou cestou, ale vraj dramaticky jedinou.


Už ste čítali?